امروزه همه به دنبال راهی برای کاهش وزن و چربی سوزی هستند. بسیاری از برنامه‌های چربی سوزی انتخاب‌های غذایی و میزان انرژی شما را کنترل می‌کنند، همچنین مجبور به حرکتتان می‌کنند. اما مهمترین اصل در چربی سوزی کنترل عادات روزانه است که در بسیاری از برنامه‌های چربی سوزی به آن اشاره نشده است. در ادامه با ۵ قانون مهم چربی سوزی آشنا می شوید، تا بتوانید به یک برنامه منظم برای چربی سوزی برسید.


۱) غذا نخوردن بیش از حد

زمانی که از برنامه معمول خود استفاده می‌کنید، مسلما بیشتر از آنچه که برای کاهش وزن نیاز است مصرف می کنید. غذایی که مصرف می کنید اگر وار سوخت و ساز بدن نشود به صورت چربی ذخیره می‌شود. برای کنترل میزان مصرف غذایی لازم است برنامه ۳ روز خود را یادداشت کنید و بعد از آن میزان و نوع غذایی که استفاده می‌کنید را کنترل کنید.


۲) خوردن غذای سالم به مقدار متناسب

غذای سالم در نظر هرکس متفاوت است، اما بر اساس یک قانون جهانی: مواد مغذی بیشتر با کالری کمتر دستور رسیدن به موفقیت است. بهترین غذاها شامل گوشت‌های بدون چربی، سبزیجات، چربی‌های با کیفیت و مقداری نشاسته می‌شوند. میزان مصرف این غذاها نیز مهم است، برای محاسبه میزان مصرف این غذاها، استفاده از دست بهترین روش اندازه‌گیری است. یک مشت کامل کربوهیدرات، به اندازه یک کف دست پروتیین، به اندازه انگشت شصت چربی‌های سالم و یک مشت کامل سبزیجات. آقایان برای تامین مقدار کالری خود به دو برابر این میزان غذا نیاز دارند.


۳) افزایش میزان فعالیت

بسیاری از افراد باور دارند، تنها با روزی ۲ ساعت ورزش کردن می‌توانند وزن خود را کاهش دهند. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است. برای کاهش وزن می‌توان میزان فعالیت روزانه خود را افزایش داد، برای مثال به جای استفاده از آسانسور از پله استفاده کنید، پیاده روی به جای استفاده از ماشین و بسیاری از این کارها. با اضافه کردن این فعالیت‌ها به برنامه روزانه، تاثیر فوق‌العاده‌ای در کاهش وزن دارد.


۴) ورزش قدرتی

برای سرعت بخشیدن به کاهش وزن و داشتن یک اندام متناسب، ورزش‌های قدرتی بهترین گزینه هستند. رفتن به باشگاه دو تا سه مرتبه در هفته و انجام چرخه کامل تمرینات اسکوات، لانچ و پرس کمک زیادی در کاهش وزن می‌کند.


۵)ورزش‌های هوازی

ورزش‌های قدرتی به عضله سازی کمک می کنند و ورزش‌های هوازی به چربی سوزی. در ورزش‌های هوازی بهتر است مدت زمان ورزش را کم کرده و شدت فعالیت را افزایش دهید. با این روش می‌توانید در مدت زمان کوتاه، مقدار زیادی کالری بسوزانید. بهترین تمرین‌های هوازی شامل دوچرخه و تردمیل است.